Daňový úrokový štít - Analyzuj a Proveď

26.10.2012
Václav Edl

Dobré dopoledne,

včera jsem Vám slíbil daňový úrokový štít.

Ocenili jste si včera, kolik zládla Vaše firma vydělat? Čistý zisk / Vlastní kapitál? K tomu přidáme dnes daňový úrokový štít a zítra z toho spočítáme WACC - Celkové průměrné náklady na kapitál, tedy kolik Vás stojí 1 Kč vložená do podnikání.

Daňový úrokový štít souvisí s financováním podniku cizím kapitálem. Když si půjčíte peníze, ostatní za to budou chtít zaplatit úrok. Úrok je ale daňově uznatelný náklad. Odtud pramení ušetření na dani při využití cizího kapitálu = ten daňový úrokový štít. 

Vypočítá se:  i * (1-t) 
kde i = úrok, t = daň. 

Zítra to spojíme s cizím a vlastním kapitálem.

Další články

Dnes bych rád uvedl některé zprávy z posledních dnů na pravou míru.

Možná jste zaregistrovali článek, který proběhl českými médii, jehož podstatou byla informace o zastavení operačního programu OPPIK.

Dnes bych se s Vámi rád podělil o něco, čeho se nám podařilo dosáhnout díky Vám – našim klientům, spolupracovníkům a kamarádům. V poslední době dostoupalo „šílenství“ se jménem GDPR do velkých výšin.

Připadá Vám název článku „divný“? Říkáte si, že je to „skoro“ stejné? České vs. cizí slovo? Chtěl jsem vyvolat zamyšlení nad tím, co Vám je v posledních dnech nabízeno, resp.  může být nabízeno v dnech následujících. Pojďme se na to podívat.